preskoči na sadržaj
Vijesti

Daj šapi glas!

Daj šapi glas! je projekt senzibilizacije učenika i lokalne zajednice za brigu prema napuštenim životinjama, kao i izmjena stavova i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima kako bi se broj napuštenih životinja smanjio te kroz volonterski i humanitarni angažman učenika i njihovih bližnjih olakšao rad udruga koje se bave napuštenim životinjama.


Daj šapi glas! je projekt senzibilizacije učenika i lokalne zajednice za brigu prema napuštenim životinjama, kao i izmjena stavova i ponašanja prema vlastitim kućnim ljubimcima kako bi se broj napuštenih životinja smanjio te kroz volonterski i humanitarni angažman učenika i njihovih bližnjih olakšao rad udruga koje se bave napuštenim životinjama.

Učenici škola uključenih u projekt upoznaju se s problemom napuštenih životinja kroz edukaciju i samoedukaciju čime razvijaju informacijske vještine. Edukaciju provode Udruge koje brinu o životinjama, one također rade i popise svega što im je potrebno (hrane, lijekova, igrački, kaveza i sl.) koje će škole dobiti s ostalim dokumentima potrebnim za provedbu projekta. To su udruge koje djeluju na području županije iz koje dolazi pojedina škola. Uvjet da udruga može ući u naš projekt je da je „NO KILL“ udruga, tj. da se u njoj ne uspavljuju životinje. Stoga molimo da provjerite udrugu prije nego dogovorite suradnju s njom.

Slijedi kreiranje vizualnog identiteta projekta (logo, plakat, flayer, maskota, slogan, jingle, baner) na način da se učenici natječu u osmišljavanju istog. Povjerenstvo odabire najbolji identitet, a škola dobiva nagradu koju može iskoristiti u sklopu projekta kao i digitalni potpis na vizualni identitet. Paralelno s kreiranjem vizualnog identiteta, osobe koje na razini škole vode projekt planiraju akcije za tu razinu, prema predloženoj dokumentaciji koja će im biti poslana ili kroz vlastitu kreativnost.

Razredi odaberu aktivnosti koje žele sa spomenutog popisa aktivnosti ili smišljaju svoje. Udruge koje brinu o životinjama dodjeljuju svakom razredu jednog psa i mačku o kojima će učenici brinuti sljedećih godinu dana. To znači i da najmanje dvije udruge, jedna za pse i jedna za mačke trebaju surađivati s jednom školom. Životinje zapravo ostaju kod članica udruge, no učenici na taj način znaju za koju konkretnu životinju brinu osim što olakšavaju rad udruzi. Učenici provode aktivnosti koje im omogućuju prikupljanje financija i potrepština udrugama koje brinu o napuštenim životinjama ili lobiranje za udomljenje.

U slučaju da se neka životinja zbrine ili slijedom okolnosti ugine, razred dobiva novu životinju za brigu. Vodi se računa da djeca na njima primjeren način nauče prihvaćati mogućnost oproštaja od neke životinje. Bira se najbolji humanitarni razred ili volonterski klub. U mjeri u kojoj je moguće djeca se upoznaju sa životinjama o kojima brinu (npr. radi se posjet od par učenika koji kasnije predstavljaju susret kolegama iz razreda ili se šalje video životinje).

O početku projekta, pojedinim dobrotvornim akcijama, završetku projekta obavještavaju se lokalni i državni mediji. Proglašava se najhumanitarac i najbolji razred.

U Varaždinskoj županiji, tako je dogovoreno, učenici će voditi računa o štićenicima dviju udruga Udruge Spas iz Varaždina koja uglavnom brine o psima i Udruga Sklonište dobrote iz Čakovca koja brine o mačkama iz obje županije. Predviđeno trajanje projekta je godina dana, a u slučaju da se pokaže uspješnim, ponavljat će se u godišnjem ciklusu i ovisno o potrebi. Projekt je za sada dogovoren za provedbu i u Međimurskoj, Primorsko-goranskoj i Osječko-baranjskoj županiji. To znači da su za te županije koordinatorice već i dogovorile udruge pa im se javite za konkretnije detalje, iako ako bude više škola možete se dogovoriti i s više udruga uz konzultaciju s koordinatoricom (podsjećamo samo na „NO KILL“ uvjet).

 

Popis koordinatora za pojedine županije:

koordinatorica projekta za Varaždinsku županiju, autorica projekta

Draženka Stančić

OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec, Ladislava Šabana 17, 42240 Ivanec

091 887 48 49

koordinatorica projekta za Međimursku županiju

Damira Marušić

OŠ Selnica, Jelačićev trg 2, 40314 Selnica

098 170 04 75

koordinatorica projekta za Primorsko-goransku županiju

Ivana Vladilo

Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka, J. Vlahovića 10, 51000 Rijeka

095 830 40 30

koordinatorica projekta za Osječko-baranjsku županiju

Mirna Grbec

OŠ „Tin Ujević“, Osijek, Opatijska 46, 31000 Osijek

095 802 94 44 i 098 582 193

 

Ako netko želi komunicirati s županijskim vlastima i udrugama koje brinu za životinje u županijama u kojima još nemamo koordinatora, molimo da nam u obrascu kojim prijavljuje svoju školu navede da želi biti koordinator u toj županiji. Posao koordinatora bio bi dogovor sa županijskim vlastima da preko svojih ureda za prosvjetu daju podršku projektu, kao i prostor (vijećnicu) za edukaciju koju će za odabrane učenike i učitelje iz pojedinih škola provesti udruge koje brinu o životinjama. Također, koordinator pregovara s udugama koje se žele uključiti u projekt vezano uz edukaciju i informacije koje je potrebno proslijediti školama. Dopisi za županijske vlasti već postoje samo će trebati izmijeniti podatke, a dogovor s udrugama bi išao direkno.


Priloženi dokumenti:
obrazac_kurikuluma_Daj_sapi_glas.docx (37.53 KB)
Daj_sapi_glas_formular.docx (25.72 KB)

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: ivona tabak   datum: 14. 9. 2016.

Tražilica

Kalendar
« Studeni 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
Prikazani događaji


Dokumentacija

Pravilnici

Pitanja i odgovori
 Naslov: FAQ

  • Naj 10 pitanja

  • Nedavna pitanja

  • Arhiva pitanja

Oglasna ploča

Anketa
Koliko ste novih knjiga nabavili u 2014. godini?






Forum

Korisni linkovi

Arhiva dokumenata




preskoči na navigaciju