2016-09-21 11:55:29

Čitanje ne poznaje granice

Pozivamo sve kolegice i kolege da se uključe u projekt ČITANJE NE POZNAJE GRANICE. Projekt se  provodi  u hrvatskim i slovenskim osnovnoškolskim knjižnicama. U hrvatskim se školama čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskim hrvatskih autora. 

O projektu:

Mnoge analize pokazuju kako su čitateljske navike među školskom djecom poražavajuće. Ljubav prema knjizi važno je razvijati od djetetovog rođenja. U osnovnoj školi, točnije u nižim razredima učitelji i knjižničari veliku pozornost posvećuju čitanju i slušanju pročitanog.  Da bi učenicima približili ljepotu pisane riječi i poboljšali njihove čitalačke kompetencije, knjižničari i učitelji zajedno sa učenicima provode razne projekte za promociju i poticanje čitanja. Jedan od takvih projekata započet je 2013. suradnjom  OŠ Budaševo-Topolovac-Gušće i OŠ bratov Polančičev Maribor. Cilj projekta je promocija čitanja. Čita se naglas prevedeno književno djelo autora susjedne zemlje. Književna djela čitaju se naglas u skladu s Odlukom Europske organizacije za promicanje čitanja EU READ koja je 2013. proglasila  godinom čitanja naglas, čime se postiže razvoj   čitalačkih navika i vještina kod djece.

 

Provedba:

Projekt se provodi u hrvatskim i slovenskim osnovnoškolskim knjižnicama. U hrvatskim se školama čitaju prijevodi slovenskih autora,  a u slovenskim,  hrvatskih autora.  Književna djela čitaju se naglas  i povezuju  s Nastavnim planom i programom kroz međupredmetno povezivanje. Sudjeluju cijeli razredi, interesne skupine i nastavno osoblje. Na završnom susretu  prikaže se kraći kulturni program kojim se predstavi škola i djelo koje se čitalo.

Projekt pored čitanja i obrade književnog djela sadrži i istraživački rad u kojem učenici istražuju povijest, kulturu i znamenitosti kraja škole partnera. 

Voditelji projekta povežu hrvatsku i slovensku školu, a knjižničari se međusobno dogovore o daljnjim aktivnostima: što će se čitati, koji razredi ili interesne skupine će sudjelovati, kada i gdje će biti završni susret. Na završnom susretu međusobno se upoznaju, razmijene iskustva i dojmove. Škola domaćin  organizira turističko razgledavanje mjesta kako bi učenici upotpunili svoja istraživanjem, stečena znanja.


SV kolskih knjiniara Dalmacije