2016-10-25 09:52:28 Program događanja GKMM-a u Splitu od 24.10. do 29.10. 2016. Gradska knjižnica Marka Marulića Split
Izložbene vitrine: Izložba Obiteljski ex libris (otvorena do 15.11.) Izložbom Obiteljski ex libris predstavljamo javnosti knjige s oznakom vlasništva, dio baštine iz fundusa Zavičajne zbirke Gradske knjižnice Marka Marulića. Većina knjiga datira iz 19. i 20. stoljeća, a potječu iz privatnih splitskih arhiva i knjižnica. Knjige s oznakom vlasništva cijenjeni su izvori dragocjenih podataka o povijesti obiteljskih zbirki. U prošlosti su bile rijetko dostupne, a u svojim knjižnicama imali su ih samo obrazovani pojedinci. Stupanj njihove naobrazbe i društveni status utjecali su na odabir. Bivši vlasnici smatrali su ih obiteljskom imovinom koja se i oporučno nasljeđivala. O tome svjedoče vlastoručni potpisi, žigovi i naljepnice te bilješke i posvete koje su ispisivali na naslovnicama ili prvim stranicama knjiga. Tijekom vremena pojedine knjižnice nestale su u ratnim razaranjima i poratnim neredima. Zakonskim odredbama prestale su postojati brojne udruge, društva i čitaonice pa je danas teško ustanoviti bogatstvo fonda kojim su raspolagale. Jedini vjerodostojni tragovi o njihovom postojanju su oznake vlasništva. One otkrivaju ne samo porijeklo i pripadnost knjige već i kulturu čitanja. Govore o profilima čitatelja prošlih stoljeća kao i o njihovom obrazovanju, čitateljskim navikama te razlozima koji su ih potakli na nabavu knjiga. U posvetama koje su uobičajeno sadržavale, izražavala se zahvalnost, poštovanje, prijateljstvo… Te posvete otkrivaju veze među pojedincima, zanimljive detalje iz njihova privatnog života, obiteljske i šire društvene odnose kao i put kojim su dospjele u obiteljsku knjižnicu. Pojam privrženost odnosi se na odnos između dviju osoba koje imaju jake emocionalne veze i trude se održati svoje odnose. U užem smislu, odnosi se na jaku emocionalnu vezu između djeteta i onoga tko se brine o njemu, najčešće roditelja ili skrbnika. Privrženost se pokazuje kroz sreću, radost i sl. kada je dijete s roditeljem, odnosno kroz strah, neugodu i sl. kada se odvaja od roditelja, ili u traženju utjehe u roditelju kada je dijete u nepoznatoj ili opasnoj situaciji... Više o ovoj temi doznajte na predavanju doc. dr. sc. Ine Reić Ercegovac
Gradska knjižnica Marka Marulića Split u suradnji s Nebojšom Lujanovićem pokreće novi kviz, KvizoMMar za srednjoškolce koji će se održavati jednom mjesečno, u multimedijalnoj dvorani Središnje knjižnice. Nakon nekoliko uspješnih izdanja kviza na kojem su se zabavili i neki od istaknutih i medijski poznatih kvizomana slijedi modificirana verzija koja bi se približila srednjoškolcima. Ideja kviza je zabavno-edukativni učinak kroz pitanja kojima se ne mjeri nečije znanje ili rangira sposobnost memoriranja. Ona su postavljena tako da odgovor rijetki ili nitko ne može znati, ali svi mogu pogađati. Radi se o anegdotama iz sfere književnosti (klasika, ali i suvremenih naslova) čiji su naknadni odgovori mala predavanja koja kriju zanimljivu priču. Takva priča bi trebala približiti književnost učenicima, prikazati je zanimljivom i dinamičnom, na razini anegdote im oblikovati ideju ili specifičnost pojedinog klasika te ih tako ohrabriti u daljnjem samostalnom čitanju i istraživanju. Pokrovitelj kviza je nakladnička kuća Fraktura koja u svakom kvizu daruje dva do tri naslova najagilnijim učenicima. U kratkom i dinamičnom druženju, kviz spaja edukaciju sa zabavom i kao takav nudi srednjoškolcima kvalitetno provođenje zajedničkog vremena izgrađujući u njima naviku posjete knjižnici i cjeloživotnog učenja. Trajanje kviza je 60 minuta a ulaz slobodan za sve zainteresirane.
U suradnji s Hrvatsko-norveškim društvom Multimedijsko predavanjeNevenke Romanić Kristensen „Kon-Tiki, Thor Heyerdahlova ekspedicija na splavi preko Tihog oceana“ i projekcija norveškog igranog filma „KON-TIKI“ redatelja: Joachima Rønninga i Espena Sandberga.
U okviru putopisne tribine u goste nam dolazi Ivo Hrvatić, Splićanin istarskih korijena, kolekcionar i svjetski putnik. Ovaj put, Ivo nas vodi na mistično, daleko mjesto u oceanu. Idemo zajedno na Uskršnje otoke. Uskršnji otok ili Rapa Nui smješten je između Tahitija i Čilea, udaljen gotovo 3.600 kilometara od najbližeg kopna, pa ga sa pravom zovu i „pupak svijeta“ ili Te Pito O Te Henua, koji sa svoja tri vulkana Poike, Rano Kau i Terevake u prirodi upravo tako i izgleda. Taj otok koji tisuće godina nije bio poznat zovu još i kraj svijeta, a otkrio ga je sasvim slučajno Nizozemac Jakob Roggeveen, 1722. godine na uskršnji dan. „Dolazak na otok koji je kompletno pod zaštitom Unesco-a za mene je bio poseban doživljaj. Dočekan po starom polinezijskom običaju uz tradicionalnu muziku i ples, te stavljanju kolajni oko vrata sa cvijećem izuzetno jaka mirisa, me vratio u vrijeme mojih maštanja o čarobnim polinezijskim otocima. Za razliku od ostalih polinezijskih otoka sa palmama, romantičnim plažama i biserno čistom moru, Uskršnji otoci imaju svoju mističnu priču, a to su Moai, goleme kamene skulpture ljudskih figura, koje su zajedno sa piramidama izvor stalnih polemika oko njihova porijekla i postanka. Neke destinacije zvuče tako nestvarno i ako volite putovati, onda vam putovanje na ovaj otok sigurno zvuči kao bajka.“
"Udomiteljstvo kao oblik skrbi za starije i nemoćne". O udomiteljstvu će govoriti: - Marina Elez Urlić, dipl.socijalna radnica odjela za odrasle osobe CZSS Split, - Sanja Kuvačić, diplom.socijalna radnica i - Vedrana Radić Brajnov, prof.psihologije - Tim za udomiteljstvo CZSS Split
|