Održalo se županijsko stručno vijeće za srednje škole

Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije održano je 26. travnja u Ženskom đačkom domu Split...

Dana 26.4.2017. u Ženskom đačkom domu Split od 09-15.00 sati, održano je Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.

Na stručnom skupu predstavljene su različite teme iz struke kao i primjeri iz dobre prakse.

Sve nazočne pozdravila je voditeljica ŽSV-a Margareta Glavurtić i  ravnateljica Ženskog đačkog doma gospođa Vera Biočić.

Skup je započeo prigodnim programom recitacija hrvatske ljubavne lirike, povodom Dana sv. Valentina  i Dana hrvatske knjige, u izvedbi učenika Komercijalno-trgovačke škole Split, a pripremili su ih prof. hrvatskoga jezika Ivana Čota i  dipl. knjiž. Margareta Glavurtić.

Slijedilo je izlaganje voditeljice ŽSV-a  Margarete Glavurtić, U ozračju XXIX. Proljetne škole školskih knjižničara. Voditeljica nas je upoznala s događanjima na Proljetnoj školi školskih knjižničara, na kojoj se raspravljalo o kurikulu knjižničnog odgoja i obrazovanja, organizirale se brojne radionice i iskustva iz dobre prakse.

Cilj skupa bilo je jačanje kompetencija stručnih suradnika knjižničara za izradu, primjenu i provedbu suvremenog kurikula knjižnično-informacijske pismenosti.

Zbornik radova 29. Proljetne škole školskih knjižničara možete naći na stranicama  AZOO.

Kolegica Đurđica Kamenjarin prof. i odgajateljica iz Ženskog đačkog doma Split, organizirala je pedagošku radionicu pod nazivom Emocionalna pismenost - vidjeti očima, osjećati srcem.

Upoznala nas je s vrstama i bojama emocija. U radionici  smo naučili kako se nositi s pojedinim emocijama. Bilo je to neobično i nezaboravno iskustvo.

Slijedilo je izlaganje kolegice Maglice Plejić, prof. i dipl. knjiž. iz Pomorske škole Split pod nazivom  Kako kroz kurikul knjižničnog odgoja i obrazovanja učenicima približiti matematiku, bio je to primjer iz dobre prakse koji je na nov način prikazao važnost brojeva i matematike u školskim programima, kao i značenje 0.

Primjer iz  dobre prakse, Obilježavanje Međunarodnog dana sjećanja na  žrtve holokausta, izložila je kolegica Mirna Luketin prof. i dipl. knjiž., iz srednje škole „Braća Radić“, Kaštel Štafilić-Nehaj, koja je  nazočnima predstavila temu holokausta na nov i zanimljiv način.Govorila je  o pripremi i realizaciji nastavnog sata o holokaustu i načinima kako ovu temu približiti učenicima.Slikovito je prikazala život obitelji Frank u okupiranom Amsterdamu.

Kolegica Maja Duplančić, prof. i dipl. knjiž. iz III. gimnazije Split, predstavila nam je projekt, Island-krajolik i legende: radionice dramske pedagogije u sklopu projekta Erasmus+.

Cilj projekta je bio stjecanje znanja o novim i kreativnim metodama poučavanja, načinima primjene znanja i poticanja razvoja ključnih kompetencija kod učenika.

Projektom se promovirala lokalna povijest i događaji te pedagoško-stvaralački rad koji potiče suradnju na relaciji učenik-nastavnik.

Kolegica Zdravka Purkić, prof. i dipl. knjižničar, iz Srednje tehničke prometne škole Split, predstavila je plan i program HUŠK-a Splitsko-dalmatinske podružnice.

Stručni skup protekao je u poticajnoj atmosferi.

Nadam se da će raznoliki program skupa uz brojna izlaganja, radionice i primjere iz dobre prakse biti motivacija i  poticaj knjižničarima za daljnje stručno usavršavanje, učenje i rad.

Margareta Glavurtić,

voditeljica ŽSV-a za Splitsko-dalmatinsku županiju

objavio: drazana filipovic   datum: 10. 5. 2017.