Cjelovita kurikularna reforma

Kurikularna reforma jedna je od prvih mjera kojom započinje realizacija Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije na kojoj će raditi velik broj stručnjaka i radnih skupina.

Što uključuje kurikularna reforma?

Kako bi predložene promjene mogle odgovoriti na stvarne potrebe obrazovnog sustava, na kurikularnoj se reformi očekuje ključan doprinos učitelja, nastavnika, odgojitelja, stručnih suradnika i ravnatelja odgojno-obrazovnih ustanova.

Stoga vas, prije pojašnjenja što sve kurikularna reforma uključuje, pozivamo da pratite rad na kurikularnoj reformi te da se i aktivno uključite!

Što sve uključuje kurikularna reforma?

Cilj kurikularne reforme je uspostavljanje usklađenog i učinkovitog sustava odgoja i obrazovanja kroz cjelovite sadržajne i strukturne promjene, kako bi se:

učenicima osiguralo korisnije i smislenije obrazovanje, usklađeno njihovoj razvojnoj dobi i interesima te bliže svakodnevnom životu, obrazovanje koje će ih osposobiti za suvremeni život, svijet rada i nastavak obrazovanja;roditeljima omogućilo veću uključenost u obrazovanje djece i život škole, jasno iskazana očekivanja, objektivnije ocjenjivanje i vrednovanje, smislenije i češće povratne informacije o postignućima njihove djece; učiteljima, nastavnicima i ostalim djelatnicima odgojno-obrazovnih ustanova osiguralo osnaživanje uloge i jačanje profesionalnosti, veću autonomiju u radu, kreativniji rad, smanjenje administrativnih obveza, motiviranije učenike i smanjivanje vanjskih pritisaka.

Ova će dugoročna i dugotrajna promjena obuhvatiti i produljenje obveznog obrazovanja na devetogodišnju osnovnu školu, no promjene će biti uvođene stupnjevito, a u prvoj fazi obuhvaćaju:

- izradu kurikuluma svih razina i vrsta odgoja i obrazovanja temeljenih na odgojno-obrazovnim ishodima;
- prijedlog novog sustava vrednovanja, ocjenjivanja i izvještavanja o učeničkim postignućima;
- sustavno osposobljavanje učitelja za primjenu novih kurikuluma i promjene u procesu poučavanja i učenja
- prijedlog načela i smjernica za izradu priručnika, udžbenika i drugih nastavnih pomagala te digitalizaciju istih i korištenje IKT-a u obrazovanju.

Saznajte više o osnovnim postavkama kurikularne reforme i na koje će se sve aspekte obrazovanja odnositi , pratite rad provedbe reforme na stranicama http://www.kurikulum.hr/.

12. svibnja svi voditelji Županijskih stručnih vijeća dobili su informacije o kurikularnoj reformi i ulozi voditelja ŽSV-a u njezinoj provedbi, te kako se osposobiti za dieminaciju informacija svim članovima stručnih vijeća.

Pravovremeno ćemo vas izvijestiti os vim informacijama, promjenama i provedbama kurikularne reforme.

Priloženi dokumenti:
Strategija-obrazovanja-znanosti-i-tehnologije.pdf (15.29 MB)

objavio: drazana filipovic   datum: 13. 5. 2015.