Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije održano 2. veljače 2018.

Dana 2.2. 2018. u Zdravstvenoj školi Split od 8.00-14.00 sati, održano je Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije.

Na stručnom skupu održana su dva ogledna sata iz područja KIMOO (Knjižnično- informacijskog i medijskog odgoja i obrazovanja), u simuliranoj učionici i uz prisustvo deset  učenika završnih razreda Zdravstvene škole raznih profila struke.

Slijedio je ogledni nastavni sat kojega je održala kolegica Maglica Plejić, stručna suradnica savjetnica iz Pomorske škole, pod nazivom Kako zakoračiti u svijet rada.

Cilj sata je bio educirati učenike za što kvalitetniji ulazak u svijet rada.

Učenici su se na satu upoznali s pravilima pisanja životopisa i molbe za radno mjesto. Kao motivacija za rad poslužila je  PowerPoint prezentacija. Učenici su bili podijeljeni u četiri grupe, na kraju je predstavnik grupe izložio nazočnima rezultate rada i sve ono što su naučili na satu.

Drugi ogledni sat održala je voditeljica ŽSV-a Margareta Glavurtić, stručna suradnica mentorica, pod nazivom Izvori informacija u knjižnici.

Sat je bio prilagođen učenicima Zdravstvene škole koji su dobili zadatke iz tekstova o znanstvenim otkrićima u medicini, o Luisu Pasteuru i Alexsanderu Flemingu, tražili nepoznate riječi i pojmove te literaturu iz različitih izvora.

Cilj sata je bio upoznati učenike s izvorima informacija u knjižnici, potaknuti ih na istraživanje i stjecanje znanja iz različitih izvora, naučiti ih prepoznati relevantne informacije i ispravno se služiti literaturom.

Nakon nastavnih sati uslijedio je posjet Etnografskom muzeju Split, uz stručno vodstvo, gdje smo imali prilike upoznati se s kulturom i običajima grada Splita i okolice, tradicionalnim nošnjama Splita i dalmatinskog zaleđa.

Prisustvovali smo i radionici izrade tradicijskog nakita od žice i različitih ukrasnih  materijala.

Bilo je to zabavno i nezaboravno iskustvo, koje ćemo nadam se moći primijeniti u radu s učenicima i bit će nam motivacija u osmišljavanju različitih radionica u školi.

Stručni skup je protekao u ugodnoj atmosferi, a nadam se da će to biti korisno iskustvo i pomoć u svakodnevnom radu stručnim suradnicima knjižničarima i poticaj za stalno stručno usavršavanje.

Margareta Glavurtić,

voditeljica ŽSV-a za Splitsko-dalmatinsku županiju

Splitski starinski nakit

objavio: drazana filipovic   datum: 14. 2. 2018.