Županijsko stručno vijeće školskih knjižničara za srednje škole

Dana 13. ožujka 2015. godine održano je drugo ŽSV-e školskih knjižničara srednjih škola u Ekonomsko-birotehničkoj školi u Splitu.

U vedrom ozračju školske knjižnice Ekonomsko-birotehničke škole prisutne je pozdravila voditeljica ŽSV-a školskih knjižničara za srednje škole Dražana Filipović.

Najavom dnevnog reda skupa, prije svega prisjetili smo se nedavno preminule kolegice Vanje Prizmić i njezinog rada u toj školi.

Iznenađenje našem skupu bila je profesorica Antica Lovrić kojoj se zahvaljujem na dolasku, a nadam se da će se i u buduće odazivati na naše skupove i svojim idejama oplemeniti naše skupove.

Naša matičarka gospođa Vesna Mihanović otišla je u mirovinu, a od 12. ožujka i službeno imamo novog voditelja matične službe, pri GKMM-a u Splitu, knjižničara Tomislava Staničića koji se i predstavio svim nazočnima.

Dnevni red stručnog skupa bio je poprilično raznolik, od suradnjes drugim knjižnicama, primjera dobre prakse. legislative školskih knjižnica.

Predstavili su nam se sljedeći izlagači: Dražana Filipović, približila je pojam školskog knjižničara mlađim kolegicama,Gordana Slaviček Zovko s tribinom Škola, mjesto po mjeri učenika u okviru GOO, zatim kolegica Mirna Luketin s mjerama o zaštiti školskih knjižnica, Maglica Plejić prikazala nam je korake u pripremi za europske komisije i koju ulogu knjižničar ima, knjižničarka GKMM-a Grozdana Ribičić, prikazala nam je rezultate provedene pilot-ankete, i odličan primjer iz prakse donijela nam je odgojiteljica Ženskog đačkog doma, Đurđica Kamenjarin pod nazivom Kviskoteka.

Zajedno smo se družili uz malu pauzu.

Evaluacijski listići ovaj stručni skup ocijenili su ocjenom 4-5; uključujući aktualnost sadržaja, primjenjivost sadržaja, ostvarenje svrhe skupa, opći dojam, kao i vođenje i organizacija koja iznosi 5.

Prijedlozi za sljedeće skupove:

- " ...obrazovati knjižničare za teme iz knjižnično-informacijskog obrazovanja koje bi oni trebali održati s učenicima."

- "... raznovrsnost tema, od stručnih do onih iz opće kulture i informatike."

- "... stalno uvoditi nove teme i ideje koje su primjenjive u radu jedne suvremene školske knjižnice."

objavio: drazana filipovic   datum: 16. 3. 2015.